ARAÇ KASKOSU

Kasko aracınızı kaza, yanma, çalınmaya teşebbüs edilme, çalınma vb. durumlarda oluşabilecek zararları güvence altına alan bir tür sigortadır. Kasko, trafik sigortasının aksine isteğe bağlı bir sigorta türüdür. Kasko yaptırarak, aracınızda oluşabilecek hasarların maliyetlerini kasko yaptırılan sigorta şirketine devretmiş olursunuz.daha da doğrusu aracınızda ve hatalı olduğunuz durumlarda karşı tarafa verdiğiniz zararların risklerini üzerinizde tutmamış ve kararlaştırılan prim neticesinde devretmiş olursunuz.

 

Kasko sigortasına kimin ihtiyacı vardır?

Kasko poliçesine içinin rahat olmasını isteyen ve risk taşımak istemeyen tüm sigorta bilinci oturmuş kişi ve kurumların ihtiyacı vardır. Motorlu aracınız ile ilgili her türlü problemi kasko poliçesi ile rahatça çözebilirsiniz. Kasko poliçesi ile hırsızlık, halk hareketleri , kaza, yangın, terör, deprem, sel-su baskını gibi sorunlar sizin için sorun olmaktan çıkar. Aracınız güvende, içiniz rahat olur.

 

Kasko sigortası sizi nelere karşı korur?

Genellikle kasko poliçeleri çarpma, çarpılma, yangın, aracın çalınması veya çalınmaya teşebbüsü ve enflasyon gibi durumlara karşı aracınızı güvence altına alır. Bunların yanı sıra ek sözleşme ile kaskonun teminat kapsamına eklenebilecek zararlar da mevcuttur. Bu teminatlardan bazıları terörist eylemler, sel ve su baskınları ve deprem şeklinde sıralanabilir.

 

Kasko Poliçesi birçok riske karşı sizi korur. Fakat şirketler arası poliçe özel şartlarını ve teminatlarını incelemeniz gerekir. Aynı ad altında sunulan poliçeler aslında birbirinden farklı özellikler sunmaktadır.

 

Öncelikle hangi riskinizin teminat altına alınmasını istiyorsanız buna karar verin. Günümüzde poliçe teminatları ek teminatlarla zenginleştirilmiştir.

 

Birtakım poliçelerde bu ek teminatlar verilse bile, teminatlarda muafiyet ve kısıtlılık vardır.

 

Kendi aracımızın hasarı dışında, aracımızı kullanırken, kusurumuzdan dolayı üçüncü şahısların mallarına, bedenlerine, sağlıklarına, karayollarına ve tesisatlarına zarar verebiliriz. Bu zararları öncelikle Zorunlu Mali Mesuliyet Poliçeleri (Trafik Sigortası) karşılar. Trafik sigorta poliçe limitleri Sanayi Ve Ticaret Bakanlığı tarafından belli zamanlarda yükseltilse de genelde maalesef yetersiz kalırlar. Bu yetersizliği tamamlamak için kasko poliçelerinin içine İhtiyari Mali Mesuliyet Teminatı ilave edilir.Bu eklenen teminatlar bazı sigorta şirketlerinin kasko poliçelerinde primi düşük çıkartmak için çok küçük bir bedelle eklenir. Bazılarında bu bedeller gerçek bir koruma için önemli seviyelerdedir.

 

 

Aracımız içinde bulunan kişiler gerek bizim kusurumuzdan gerekse üçüncü şahısların kusurlarından dolayı bedenen zarar görebilirler hatta vefat edebilirler. İşte bu durumlarda kasko poliçesinin içine ek teminat olarak konulan koltuk sigortaları diye bilenen Ferdi Kaza teminatı devreye girer. Bu ek teminat bedellerinin yüksek olup olmadığı, tedavi masraflarının da karşılanıp karşılanmadığı mutlaka dikkatle incelenmelidir.

 

Kasko sigortasını ne zaman yaptırmalıyım?

İhtiyaç halinde kişinin para karşılığı alamayacağı tek şey sigorta poliçesidir. İhtiyacınız olmadan, olası risklerinizi satmak en doğru seçimdir. Doğru riskleri, en uygun fiyatla teminata alabilmeniz için, iletişim sayfamızdan bize ulaşarak Sigorta Danışmanımız ile görüşerek yardım alabilirsiniz.